Pralaužti tylą: apie psichikos sveikatos mitus, faktus ir kokią žinią svarbu skleisti Caritui

Pagrindinis Pralaužti tylą: apie psichikos sveikatos mitus, faktus ir kokią žinią svarbu skleisti Caritui
 
„Svarbu pralaužti tylą. Kai pasidalini apie patiriamus sunkumus ar kad su psichikos sveikatos iššūkiais susiduria artimas žmogus – palengvėja. Ir tai galioja ne tik mums asmeniškai. Tai padeda geriau suprasti ateinančius į Caritą pagalbos“, – dalijosi ilgametė karitietė Rita.
 
Kaip pastebi savanorė, atpažinti, išgirsti, ką žmonėms sunku išsakyti, ypač svarbu. Ne visada lengva. Ritos žodžiais, mums taip pat koją kiša neteisingos nuostatos apie psichikos sveikatą ar įsivaizdavimai, kurie prasilenkia su tiesa. Todėl Carito bendruomenėje taip laukiami ambasadorių iniciatyvos „Žvelk giliau“ susitikimai, kurie šiais metais suplanuoti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Kaišiadoryse, Marijampolėje, kituose miestuose. Jų metu psichikos sveikatos ambasadoriai ir sveikatos specialistai ne tik kalbės aktualiausiomis psichikos sveikatos temomis bei ir kvies praktiniams užsiėmimams.
 
Artimiausias „Žvelk giliau“ renginys Carito bendruomenei numatytas Vilniuje. Liepos 11 d. atvirai kalbėsimės tema „Bipolinis sutrikimas: gyvenimas ant tiksinčios bombos“. Pranešėjus ir kitas detales patikslinsime artimiausiu metu.
 
Aktualu vienam iš 8
 
1 iš 8. Tiek žmonių vienu ar kitu savo gyvenimo laikotarpiu patiria psichikos sveikatos sunkumų, rodo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenys. Ir nors psichikos sveikatos iššūkių turintys asmenys – neatskiriama visuomenės dalis, gerai jaustis jiems vis dar trukdo stereotipai, neigiamos nuostatos, mitai.
 
Vienas dažniausių mitų, kad patiriantieji psichikos sveikatos sutrikimų yra pavojingi. Vis dėlto, statistika rodo, kad daugiau sunkių nusikaltimų įvykdo žmonės, neturintys psichikos sveikatos sutrikimų. Nepaisant to, ar asmuo yra susidūręs su psichikos sveikatos iššūkiais, jis turi savo vertybes ir moralę, kurių nepraranda patirdamas psichikos sveikatos iššūkių.
 
Kitas mitas, kad psichikos sveikatos sutrikimai yra neišgydomi. Tačiau tiesa yra ta, kad dauguma, gavę specialistų pagalbą, pasijunta geriau.
 
Atkreiptinas dėmesys, kad psichikos sveikatos sutrikimai negali išnykti per dieną (kaip fizinės sveikatos sutrikimų atveju). Vieniems pasveikti reiškia grįžti į buvusią būseną, kitiems – kiek geriau jaustis. Sveikimo kelionė gali būti banguojanti. Nepaisant to, gyvenimas nesustoja ir nepraranda prasmės, kaip ir žmogus nepraranda savo asmenybės.
 
Žinutė, kurią norime paskleisti Caritas bendruomenėje ir per ją kuo plačiau – kad psichikos sveikatos sutrikimai neapibrėžia žmogaus. Jie gali veikti būseną ir elgesį, tačiau dėl to neprarandame savo unikalios asmenybės!
 
 
Tikime, kad betarpiški, atviri susitikimai su psichikos sveikatos ambasadoriais ir psichikos sveikatos specialistais padės geriau suprasti žmones, dėl kurių esame, ir save. Todėl kviečiame sekti informaciją apie „Žvelk giliau“ iniciatyvas ir naudotis galimybe atnaujinti žinias apie savipagalbą, emocinės higienos palaikymą, streso valdymą, perdegimo prevenciją. Dirbantiems su patiriančiais atskirtį žmonėmis praktiškai pasitarnaus žinios ir metodai, kaip kurti pasitikėjimu grįstą santykį ir padėti sau bei kitiems įveikti psichologinius sunkumus.
 
Daugiau apie iniciatyvą „Žvelk giliau“: https://zvelkgiliau.lt/
Iniciatyvos organizatorius: Higienos institutas
 
„Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos tikslas – įgalinti asmenis, patyrusius arba patiriančius psichikos sveikatos sunkumų ar susidūrusius su artimųjų psichikos sveikatos sunkumais, tapti „Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadoriais savo bendruomenėse ir dalytis savo patirtimi šioje srityje.
 
Parengė Ieva Urbonaitė, Lietuvos Caritas